پرسش

علت چسبندگی مرکب و شش روش برای رفع آن

مرکب از روی لایه پوسته پوسته و جدا می‌شود و یا در هنگام تا کردن ور می آید. مشکل چیست؟

احتمالا برای شما پیش آمده است که مرکب پوسته پوسته شده، از روی لایه جدا و یا در هنگام تا کردن ور بیاید. در این نوشته از وبلاگ دیلون به بررسی علت چسبندگی مرکب (Adhesion) و روش‌های رفع آن می‌پردازیم.

چسبندگی مرکب علل متفاوتی می تواند داشته باشد.

از مهم‌ترین علل آن می‌توان بالا یا پایین بودن ویسکوزیته (Viscosity)، استفاده از مرکب نامناسب برای چاپ، آهسته خشک شدن مرکب، آلودگی سطح زیر لایه یا دمای ناکافی شبکه را نام برد.

جهت رفع این مشکل چسبندگی موارد فوق را بررسی می‌کنیم.

ابتدا ویسکوزیته را بررسی کنید. در صورت بالا بودن ویسکوزیته ، آن را تا حد قابل قبول برای چاپ کاهش دهید. در صورتی‌که ویسکوزیته پایین است، مقداری مرکب به مخزن اضافه کنید.

بالا بودن کشش سطحی مرکب نیز از عواملی است که باعث چسبندگی می‌شود، در این مورد با کارشناسان دیلون مشورت کنید.

استفاده از مرکب مناسب و حرفه‌ای هم‌چون مرکب فلکسو دیلون، مطمئن‌ترین راه حل برای جلوگیری از مشکلات مرتبط با چسبندگی مرکب است.

در ادامه شما می‌توانید خشک‌کن‌ها را برای گرما و جریان هوا کنترل کنید و در صورتی که شبکه شما دمای ناکافی دارد، ضمن کنترل تنظیمات خشک‌کن‌ها، دمای آن‌ها را افزایش دهید.

همچنین در صورت آلودگی سطح زیرلایه، با کارخانه تولیدکننده زیرلایه مشورت کنید.

در صورت عدم رفع مشکل، کارشناسان فنی دیلون همواره پاسخگوی شما خواهند بود.

مطالب دیگر

پل چاپی

گاهی پس از کنترل نمونه چاپ شده متوجه می‌شوید که حروف یا اشیائی از چاپ به هم چسبیده‌اند و یا دچار کاهش در وضوح چاپ شده‌اند. در این صورت با مشکل پُر کردن یا پُل زدن و به‌عبارتی پل چاپی مواجه هستید.

بخوانید »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن