پرسش

پراکندگی مرکب

مرکب فلکسو به درون نواحی که تصویری در ان نیست، پخش می‌شود.

پراکندگی مرکب (Smearing) یکی دیگر از مشکلات چاپ فلکسو است که با پخش شدن مرکب در نواحی که تصویری در آن نیست دیده می‌شود. استفاده از مرکب استاندارد چاپ فلکسو دیلون تا حد زیادی مانع از بروز این مشکل خواهد شد. با این حال در این مطلب وبلاگ به بررسی مهم‌ترین علل بروز این مشکل و راه‌حل‌های رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

تزریق مرکب بیش از حد، نخستین عاملی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. شما می‌توانید با استفاده از آنیلوکس با ، حجم کمتر، افزایش فشار سطحی (دو رول یا دو غلتک) و کاهش ویسکوزیته، مرکب را تعدیل کنید.

خشک کردن ضعیف، عامل دیگری است که باعث پراکندگی مرکب در چاپ فلکسو می‌شود. با افزایش ظرفیت خشک کردن، پایین آوردن سرعت و استفاده از خشک‌کن‌های سریع‌تر می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

گاهی اوقات مرطوب سازی مجدد با چسبیدن (adhesive) یا آغشتن (coating) سبب بروز این مشکل می‌شود که با تعویض مرکب با یک مرکب استاندارد چاپ فلکسو قابل حل است.

سرعت مکانیکی نامناسب نیز میتواند باعث بروز مشکل پراکندگی مرکب فلکسو شود که با تعدیل پارامترها و تنظیم پلات، نوار نصب و چرخ‌دنده‌ها حل خواهد شد.

در صورت عدم رفع مشکل، کارشناسان فنی دیلون همواره پاسخگوی شما خواهند بود.

مطالب دیگر

چاپ خال‌دار

مرکب تمام سطح چاپ را پوشش نداده و منافذ مدور کوچکی در سطح چاپ ایجاد شده که به‌صورت سوراخ سوراخ یا چشم ماهی دیده می‌شود.

بخوانید »

پل چاپی

گاهی پس از کنترل نمونه چاپ شده متوجه می‌شوید که حروف یا اشیائی از چاپ به هم چسبیده‌اند و یا دچار کاهش در وضوح چاپ شده‌اند. در این صورت با مشکل پُر کردن یا پُل زدن و به‌عبارتی پل چاپی مواجه هستید.

بخوانید »

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به بالای صفحه بردن