مرکب دیلون

پرسش

رد مرکب

مرکب در ناحیه‌ای ظاهر می‌شود که هیچ چاپی در آنجا وجود ندارد

رد داشتن (Tracking) از مشکلات رایج چاپ فلکسو است که باعث وجود مرکب غیرمنتظره در نواجی بدون چاپ خواهد شد. استفاده از مرکب و افزودنی‌های استاندارد چاپ فلکسو دیلون تا حد زیادی مانع از بروز این مشکل خواهد شد. با این حال در این مطلب وبلاگ دیلون به بررسی مهم‌ترین علل بروز این مشکل و راه‌حل‌های رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

ضخیم بودن لایه مرکب (ink film) اولین علتی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. شما می‌توانید با استفاده از سه راه حل کاهش ویسکوزیته، تغییر فرمول مرکب و تعدیل فشار آن را اصلاح کنید. برای این منظور ویسکوزیته را تا رسیدن به رنگ و چاپ قابل قبول کاهش دهید. همچنین می‌توانید فرمول مرکب برای داشتن یک رنگ پررنگ برای بدست آوردن لایه نازک‌تر تغییر دهید. تعدیل فشار تمامی بخش‌های مجاور غلتک نیز راهگشای شما در اصلاح ضخامت لایه مرکب خواهد بود.

علت دیگر وجود رد مرکب می‌تواند سرعت خشک شدن جوهر فلکسو باشد. در صورتی‌که مرکب بسیار آرام خشک می‌شود، با تعدیل سرعت خشک شدن مرکب طبق دستورالعمل کارخانه از رد گذاشتن مرکب جلوگیری کنید.

مشکلات مکانیکی همواره بخش جدایی ناپذیر از مواردی است که در عیب‌یابی چاپ فلکسو باید مورد بررسی قرار گیرند. با تعدیل و تمیز کردن تمامی تسمه‌ها و سطوح چرخ‌دنده‌های غلتک که در تماس با زیرلایه چاپی هستند، از رد داشتن مرکب پیشگیری کنید.

آخرین علتی که باید مورد بررسی قرار گیرد، مشکل طراحی بواسطه پوشش رنگ زیاد، درجه ترپینگ (Trapping) و (یا) محل قرارگیری دای کات (die cut) است. با تغییر جانمایی طرح یا مشورت با یک تولیدکننده مرکب استاندارد فلکسو این مشکل را حل کنید.

در صورت عدم رفع مشکل، کارشناسان فنی دیلون همواره پاسخگوی شما خواهند بود.

مطالب دیگر