مرکب دیلون

پرسش

پل چاپی

گاهی پس از کنترل نمونه چاپ شده متوجه می‌شوید که حروف یا اشیائی از چاپ به هم چسبیده‌اند و یا دچار کاهش در وضوح چاپ شده‌اند. در این صورت با مشکل پُر کردن یا پُل زدن و به‌عبارتی پل چاپی مواجه هستید.

به معنی تجمیع شدن مرکب بین قله‌ی ترام‌ها به طوری که هنگام چاپ، ترام‌ها (Dots) به یکدیگر متصل می‌شوند. چسبیدن ترام‌هایی که باید میانشان فاصله باشد به پُل‌زدن، پل چاپی یا () معروف است.

اولین احتمال در ایجاد این مشکل، استفاده مرکب بیش از حد برای پلات یا کلیشه‌ها است. شما می‌توانید با تعدیل فشار غلطک آنیلوکس و منبع و تعدیل فشار دکتر بلید این مشکل را برطرف کنید.

فشار می‌تواند یکی از دلایل اصلی در مشکلات چاپ فلکسو باشد به طوری که فشار خیلی زیاد بین کلیشه و زیرلایه، مرکب را در ناحیه‌ای که به آن متعلق نیست منتقل می‌کند، از طرفی فشار کم باعث مشکلات دیگری مانند کچلی در چاپ می‌شود. با کاهش نقطه اثر تا کمترین سطح تماس، فشار بیش از حد را برطرف کنید.

ویسکوزیته یا چگالی مرکب نشان‌دهنده‌ی میزان مرکب منتقل‌شده توسط رول آنیلوکس، کلیشه یا اسلیو به زیرلایه یا جنس چاپی است. وقتی مرکب خیلی رقیق و نازک یا خیلی چگال و پُر چاپ شود می‌توان علت اصلی پُل زدن و پُر شدن را بالا بودن ویسکوزیته برآورد کرد. در این موارد با کاهش ویسکوزیته تا حد قابل قبول برای چاپ به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

آلایند‌های موجود در هوا هر کجا که می‌رویم به ویژه در چاپخانه‌های فعال ما را محاصره می کنند. ماشین‌آلات چاپی باعث ایجاد الکتریسیته ساکن می شوند که در نتیجه ذرات گرد و غبار شناور در هوا و سایر آلاینده‌ها به آنیلوکس، مرکب و کلیشه یا حتی جنس چاپی جذب خواهند شد. بنابراین ترکیبات مرکب در هر کجا که با این آلاینده‌ها در تماس مستقیم باشند تحت تأثیر قرار می‌گیرند. انباشتگی گرد و غبار (پرز) کاغذ نیز می‌تواند باعث مشکلات متعددی از جمله پل چاپی شود که با بهبود نظافت و فیلتر کردن مرکب می‌توانید آن‌را برطرف کنید.

برای سفارشاتی که نیاز به دقت و کیفیت بالایی دارند، مشکلات چاپ فلکسو مانند خشک شدن سریع مرکب به مانند کابوس به شمار می‌آید. با کنترل جریان هوا بین خشک‌کن‌ها، و همچنین مشاوره تخصصی با کارشناسان دیلون، بهترین کیفیت چاپ خود را تجربه کنید.

پایین بودن Ph مرکب نیز ممکن است باعث ایجاد پل چاپی شود که با افزایش آن مطابق دستورالعمل می‌توان مشکل را برطرف کرد.

حجم سلول آنیلوکس، فضای موجود برای نگه‌‌داشتن مرکب در یک اینچ مربع روی سطح آن است، به‌طور کلی حجم بیشتر برای سفارشات با کنتراست و رنگ بیش‌تر و حجم کم‌تر برای سفارشاتی است که نیاز به جزئیات دقیق‌تر دارند. تعداد سلول‌های آنیلوکس در جهت زاویه‌ی حکاکی سلول حول محور آنیلوکس اندازه‌گیری می‌شود. تعداد سلول های بیشتر معمولا برای کارهای دقیق‌تر مناسب هستند در حالی که تعداد سلول کمتر برای کارهای پُرتر و با تراکم رنگ بالاتر انتخاب می شوند. به‌طور کلی شما باید حجم سلول کم‌تر و تعداد سلول بالاتری داشته باشید تا میزان مرکب منتقل شده برای چاپ یک تصویر تمیز و پُر جزئیات بهینه شود.

حجم بیش از حد آنیلوکس می‌تواند باعث ایجاد پل چاپی شود که با استفاده از آنیلوکس با حجم پایین‌تر این مشکل برطرف خواهد شد.

در صورت عدم رفع مشکل، کارشناسان فنی دیلون همواره پاسخگوی شما خواهند بود.

مطالب دیگر